Jak vybrat letní pneumatiku

Pořízení letních pneumatik je oproti zimním ve většině případů o něco méně finančně náročné.
Nákup originálních značek nejběžnějších rozměrů, např. pro vozy Favorit a Felicia (165/70 R13) začíná na ceně okolo 800,- Kč/ks, rozměry pro Škoda Octavia (195/65 R15) se cenově pohybují od 1 300,- Kč/ks.

Kdy je vhodné přezout na letní pneumatiky?

Výměnu zimních pneumatik za letní je doporučováno provádět na jaře, když již nehrozí přízemní mrazíky a pneumatiky nejsou vystavené teplotě nižší než 7°C a tím netrpí nadměrným opotřebením.

Minimální hloubka vzorku dezénu letní pneumatiky pro osobní auta je 1,6 mm. Při dosažení této hloubky by měla být pneumatika vyměněna. Pro rychlou kontrolu opotřebování dezénu pneumatiky slouží indikátory hloubky vzorku (TWI), které se objeví v hlavních drážkách vzorku dezénu pneumatiky.
Hloubka dezénu má zásadní vliv na ovladatelnosti automobilu na mokré vozovce, převážně na vzniku aquaplaningu. Proto nedoporučujeme používání letních pneumatik, které mají hloubku dezénu menší než 2 mm.

Jaký vybrat rozměr letní pneumatiky pro můj automobil?

Při výběru pneumatiky je důležité vycházet z údajů, které jsou uvedeny ve velkém technickém průkazu automobilu. Zde najdete nejen možné rozměry pneumatik a disků, které mohou být namontovány na vozidlo, ale také informace o indexu nosnosti a rychlosti.
Více informací o značení pneumatik.

Velkým nebezpečím a to převážně v letních měsících je ztráta kontaktu a přilnavost pneumatiky k vozovce tzv. aquaplaning. Tento efekt nastává převážně u starých ojetých a také špatně ojetých pneumatik.

Nejčastější závady na dezénu a jejich příčiny:

 • Rychle opotřebovaný (ojetý) vzorek – nízký tlak vzduchu v pneumatice.
 • Výrazně ojetý střed dezénu – přehuštěná pneumatika (velký tlak v pneumatice).
 • Nerovnoměrné opotřebení pneumatiky – závada na tlumiči kola na nápravě vozidla.
 • Příliš ojetý pouze jeden kraj – špatně seřízena geometrie vozidla.
 • Značné opotřebení jednoho místa na pneumatice – přebrždění (automobil se dostal do smyku).

V případě, že sledujete na vašich pneumatikách nestandardní opotřebení dezénu vzorku, neváhejte a přejeďte k nám na kontrolu.

Jak příznivě ovlivňovat životnost pneumatiky ?

 • Správné huštění pneumatik - dodržovat hodnoty tlaku stanovené výrobcem a pravidelná kontrola tlaku.
 • Seřízená geometrie vozidla.
 • Dodržování klidného stylu jízdy – životnost pneumatiky negativně ovlivňuje příliš rychlá jízda v zatáčkách, prudká akcelerace a brždění, přetěžování automobilu apod.
 • Dobrá kvalita tlumičů.
 • Vyvážení pneumatik – nevyvážené kolo může mít následek v nerovnoměrném opotřebení hloubky dezénu
 • Používání sezónních pneumatik – letní a zimní pneumatika je složená z rozdílných typů směsí a každá směs je přizpůsobena pro jiné provozní podmínky a teploty.

Novinkou, díky nařízení EU, je povinné označování pneumatik tzv. „energetickými štítky“ pro všechny pneumatiky vyrobené po 1. červenci 2012. Nařízení platí pro osobní, dodávkové a nákladní pneumatiky.
Více informací o energetických štítcích pneumatik.

Údaje na štítcích nám však vůbec neříkají, jak se pneumatika bude chovat při záběru, při brždění, v zatáčkách, při používání pneumatik na různých typech povrchů či při aquaplaningu. Proto jednoznačně doporučujeme, přijďte se k nám poradit jaký typ a značka pneumatiky bude zrovna pro váš vůz ta nejvhodnější.
Při výběru nové pneumatiky je nutné nejen dbát na rozměr a typ pneumatiky určené výrobcem, ale také nejčastější použití vozidla (terén, městský provoz, krátké cesty, převážně dálniční jízdy apod.) a průměrný počet kilometrů.

Technický průkaz - vyznačení rozměrů pneumatik