Jak vybrat zimní pneumatiku

Zimní pneumatiky jsou vyráběny s jiným složením směsi oproti letním pneumatikám. Jejich směs je výrazně měkčí, mají speciálně upravený vzorek, a proto dosahují lepší přilnavosti k zledovatělému nebo sněhem pokrytém povrchu.

Zimní pneumatika má neporovnatelně lepší jízdní vlastnosti nejen na sněhu a ledu, ale také na vodě a břečce, tudíž podmínkách, které u nás v zimním období převládají.
Oproti tomu směs letní pneumatiky v chladu tvrdne, proto mají letní pneumatiky v určitých jízdních situacích menší přizpůsobivost a omezenou reakci.

Zimní pneumatiky jsou v České republice povinné od 1. listopadu do 31. března a to za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v případě, kdy je možné dle počasí předpokládat, že tato situace nastane v době provozu vozidla na komunikacích.

Kdy je vhodné přezout na zimní pneumatiky?

Výměna letních pneumatik za zimní se provádí zpravidla v podzimním období, když venkovní teplota trvale klesne pod + 7°C.

Proč používat zimní pneumatiky?

Při teplotách pod + 7°C zimní pneumatiky výrazně zvyšují bezpečnost při řízení, jelikož oproti letním pneumatikám mají:

  • lepší stabilitu při průjezdu zatáček
  • lepší záběr na sněhu a ledu
  • vyšší adhezi (přilnavost) na suchých vozovkách
  • podstatně kratší brzdnou dráhu

Do některých směsí zimních pneumatik je přidávána silika. Je to speciálně upravený oxid křemičitý, který zajišťuje lepší přilnavost na mokrém povrchu. Běhoun zimní pneumatiky se skládá z jednotlivých dezénových bloků, které jsou protkány lamelami. Díky těmto lamelám se při odvalování vytlačuje sníh nebo sněhová břečka z drážek a tím se zanechává dezén čistý.

Minimální hloubka vzorku dezénu zimní pneumatiky

Motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3500 kg mají povinnost použití zimních pneu na všech kolech s hloubkou dezénu nejméně 4mm. Motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností nad 3500 kg musí mít do zimních pneumatik obuta všechna kola hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly a minimální hloubkou dezénu dezénových drážek 6mm – to je úryvek znění současné platné legislativy.

I přes zákonnou povinnost se v rámci vaší bezpečnosti doporučujeme držet tzv. pravidla 4×4:
4 stejné zimní pneumatiky na jednom vozidle, po dobu maximálně 4 zimních sezón, s hloubkou dezénu minimálně 4mm a minimální době 4 měsíců v roce.

Jak příznivě ovlivňovat životnost pneumatiky ?

  • Správné huštění pneumatik - dodržovat hodnoty tlaku stanovené výrobcem a pravidelná kontrola tlaku.
  • Seřízená geometrie vozidla.
  • Dodržování klidného stylu jízdy – životnost pneumatiky negativně ovlivňuje příliš rychlá jízda v zatáčkách, prudká akcelerace a brždění, přetěžování automobilu apod.
  • Dobrá kvalita tlumičů.
  • Vyvážení pneumatik – nevyvážené kolo může mít následek v nerovnoměrném opotřebení hloubky dezénu
  • Používání sezónních pneumatik – letní a zimní pneumatika je složená z rozdílných typů směsí a každá směs je přizpůsobena pro jiné provozní podmínky a teploty.

Jaký vybrat rozměr zimní pneumatiky pro můj automobil?

Při výběru zimní pneumatiky je důležité vycházet z údajů, které jsou uvedeny ve velkém technickém průkazu automobilu. Zde najdete nejen možné rozměry pneumatik a disků, které mohou být namontovány na vozidlo, ale také informace o indexu nosnosti a rychlosti.
Více informací o značení pneumatik.
Více informací o energetických štítcích pneumatik.

Údaje na štítcích nám však vůbec neříkají, jak se pneumatika bude chovat při záběru, při brždění, v zatáčkách, při používání pneumatik na různých typech povrchů či při aquaplaningu. Proto jednoznačně doporučujeme, přijďte se k nám poradit jaký typ a značka pneumatiky bude zrovna pro váš vůz ta nejvhodnější.
Při výběru nové pneumatiky je nutné nejen dbát na rozměr a typ pneumatiky určené výrobcem, ale také nejčastější použití vozidla (terén, městský provoz, krátké cesty, převážně dálniční jízdy apod.) a průměrný počet kilometrů.

Technický průkaz - vyznačení rozměrů pneumatik